Udělejte také vy něco pro gorily!

•      Inteligentním primátům hrozí vyhynutí, podpořte i vy jejich další život ve volné přírodě Afriky

•      Trasu můžete proběhnout nebo projít vycházkovým tempem

Třetí ročník charitativního Běhu pro gorily odstartuje Hlavní město Praha ve spolupráci se Zoo Praha v sobotu 2. června na Hradčanském náměstí. Závodníci v maskách primátů absolvují trasu dlouhou 5,1 kilometru, která bude končit na náměstí Republiky. Cenu získá nejen ten, kdo dorazí první do cíle, ale i dalších deset vylosovaných účastníků.

Zájemci o letošní běh se mohou bezplatně registrovat již od této chvíle na webových stránkách http://www.behprogorily.cz/registrace.php

Výtěžek ze startovného bude věnován na záchranu ohrožených goril nížinných v rovníkové Africe. „V loňském roce se charitativní akce Běh pro gorily zúčastnilo 414 závodníků a výtěžek ve výši 164 000 korun byl věnován zejména na výbavu strážců pralesa v kamerunské biosférické rezervaci Dja materiálem a technikou či na veterinární přístroje do záchranné stanice v Limbe," řekl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda a dodal: „Věřím, že i  v letošním roce oslovíme stovky Pražanů, kteří se s námi projdou nebo proběhnou městem, a přispějí tak na zajištění další existence goril, které jsou jedinečné svým příbuzenstvím s  člověkem, ve volné přírodě." Startovné činí 500 Kč a v jeho ceně je startovní číslo, maska, originální pamětní tričko, jednorázové vstupné do fitness centra World Class, sleva do značkového obchodu Nike Prague Store a jednorázové vstupné do Zoo Praha. „Výtěžkem ze závodu podpoříme v letošním roce realizaci projektu Toulavý autobus. Jeho cílem je vozit děti z pralesních oblastí do Limbe Wildlife Centre, kde absolvují vzdělávací program a setkají se s gorilou jinak než na talíři," uvedl ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. Přestože jsou gorily chráněné, jsou jich ve střední Africe každoročně snědeny tisíce. Běh pro gorily v Praze a podobné akce po celém světě proto podporují zejména práci jednotek strážců přírody (ecoguards), kteří bojují proti pytlákům, či osvětovou a vzdělávací činnost pro obyvatele pralesů. Běhu pro gorily se nemusí zúčastnit jen běžci. Trasu lze projít vycházkovým tempem, s kočárkem, psem nebo třeba projet na koloběžce. Slavnostní zahájení akce je plánováno na 13.30 hod na Hradčanském náměstí. Start závodu se uskuteční ve 14.00, na trati se účastníci budou moci občerstvit banány a melouny. Vyhlášení vítězů se bude konat na náměstí Republiky v 15.00 a v 15.30 hod předá pražský primátor finanční výtěžek řediteli zoologické zahrady. Program zpestří vystoupení skupin Eddie Stoilow, Děda Mládek Illegal Band, And the End a dalších.  

G1

Jak je to s gorilami?Situace goril v tropických deštných lesích střední Afriky je velmi vážná a některé poddruhy jsou na samém pokraji vyhubení. Například goril nížinných žije ve volné přírodě odhadem jen okolo 150 000 až 200 000 kusů. Za posledních dvacet až dvacet pět let se jejich stavy snížily o 60 procent a v nejbližších několika desetiletích, a možná dokonce ještě dříve, jim hrozí vyhynutí! Gorily jsou mimořádně inteligentní. Například i ve volné přírodě používají nástroje. Nejde však jen o inteligenci či vzhledovou podobnost s člověkem. Tyto primáty s námi spojují i  emoce včetně jejich vnějších projevů. Stejně jako děti vysunují gorilí mláďata koneček jazyka, když se něčím usilovně zabývají. Dospělé gorily k sobě tisknou rty, když jsou nervózní, anebo naopak nasazují hravý výraz obličeje s doširoka otevřenýma očima, když jsou uvolněné. Domovem goril jsou tropické deštné lesy, které jsou bezohledně káceny a alarmující rychlostí zanikají. Živí se téměř výhradně rostlinnou potravou; ze živočichů doplňují v přírodě jejich jídelníček jen v nepatrné míře mravenci a termiti. Skupina ujde při sběru potravy za den 500 až 3 000 metrů. Samci gorily nížinné mohou vážit i dvě stě kilogramů. Jejich štíhlý pas, neuvěřitelně široká ramena a mimořádně svalnaté paže dokládají, že mají zcela výjimečnou sílu. Samice jsou podstatně menší, mívají hmotnost sedmdesát kilogramů.   

Copyright 2024 Wellnes book | www stránky vytvořil L - production Webdesign