Trilobit Beroun 2012- 26.1.2013/foto archiv města

Rekordních šestnáct cen si letos odnesli filmoví tvůrci na slavnostním předávání cen audiovizuální tvorby Trilobit Beroun 2012. V pořadí 26. ročník udílení cen Trilobit Beroun se v kině Mír uskutečnil v sobotu 26. ledna. Zúčastnili se jej hosté zvučných jmen známí z televizních obrazovek. Oceněn byl například čtyřiadevadesátiletý režisér Jiří Krejčík i oblíbený moderátor Karel Šíp. První část Dopoledne s Večerníčky si nenechaly ujít desítky nejmenších diváků, kteří s plnou vervou soutěžili o ceny ve speciálním kvízu. V podvečer bylo uděleno celkem pět Čestných uznání, pět cen Trilobit, jedna Zvláštní a jedna Mimořádná cena poroty, po jedné Cena Josefa Škvoreckého, Cena Václava Havla a Cena Vladislava Vančury a jedna, zcela zvláštní „citronová" cena.

Zlatý citron získal za nepřehlédnutelnou nepodporu české kinematografie dosluhující prezident Václav Klaus, který koncem roku vetoval zákon o podpoře kinematografie. Sněmovna ho pak přes jeho veto prosadila. „V historii 26 ročníků našich výročních cen jsme k tomu přikročili poprvé, z jejího udělení skutečně nemáme obzvláštní radost," uvedla předsedkyně výkonného výboru FITES Olga Sommerová.

Cena Václava Havla za přínos díla občanské společnosti patří vedoucímu projektu Čestmíru Fraňkovi, scenáristům a moderátorům Vladimíru Kučerovi a Marii Šedivé Koldinské za televizní cyklus Historie.cs, který v řadě diskusí odborníků provokuje a prohlubuje kritickou reflexi našich dějin. Cenu Josefa Škvoreckého za adaptaci literárního díla dostali Jiří Stránský a Hynek Bočan za čtyři řady seriálu Zdivočelá země.

Morální cena FITES patří slovenské dokumentaristce Zuzaně Piussi za tvůrčí i občanskou odvahu. Za svůj snímek Nemoc třetí moci o poměrech ve slovenském soudnictví čelila trestnímu stíhání.   

Ocenění Čestné uznání získali:
režisérka Michaela Pavlátová
režisér Jiří Krejčík
režisér Miroslav Janek
režiséři Alexandr Dlouhý a Roman Vávra
moderátor Karel Šíp Z

vláštní cenu poroty získal:
scénárista Štěpán Hulík  

Morální cenu  Fitesu získala:
režisérka Zuzana Piussi  

Cenu Trilobit Beroun získali:
režisérka Olga Sommerová tvůrci David Ondříček, Ivan Trojan a Adam Sikora tvůrci Petr Zelenka a Karel Roden scénárista a režisér Aleš Kisil režisér David Vondráček a střihačka Kasimira Velitchková

Cenu Josefa Škvoreckého získali: Jiří Stránský a Hynek Bočan za seriál Zdivočelá země  

Cenu Václava Havla získal:
vedoucí projektu Historie.cz Čestmír Franěk a scénáristé a moderátoři Vladimír Kučera a Marie Šedivá-Koldinská  

Cenu Vladislava Vančury získala: Drahomíra Vihanová           

Fotogalerie

Copyright 2024 Wellnes book | www stránky vytvořil L - production Webdesign