Kúpele Luhačovice pokračujú v budovaní česko-slovenskej vzájomnosti Dni slovenskej kultúry v Luhačoviciach, tentoraz s Fragile i Skaličanom

Kúpele Luhačovice pokračujú v budovaní česko-slovenskej vzájomnosti

Dni slovenskej kultúry v Luhačoviciach, tentoraz s Fragile i Skaličanom

 

Kultúrne leto v Kúpeľoch Luhačovice zaznamená od 3. do 5. septembra 2015 ďalší zo svojich vrcholov. Akciová spoločnosť Kúpele Luhačovice pripravila 3. ročník Dní slovenskej kultúry. Počas niekoľkých dní sa tu predstavia umelci zo Slovenska - Divadlo Andreja Bagara z Nitry s predstavením Skok z výšky, vokálna hudobná skupina Fragile, folklórny súbor Skaličan. Priestory haly Vincentka budú patriť výstave, ktorá v tomto roku spomenie osobnosť MUDr. Pavla Blaha, kúpeľného lekára pochádzajúceho zo Skalice a pôsobiaceho na začiatku 20. storočia v Luhačoviciach.

 

Výkonný riaditeľ Kúpeľov Luhačovice (Lázní Luhačovice), a. s., Jiří Dědek k tomu hovorí: „Pripravujeme v poradí už tretí ročník obnovenej tradície stretávania sa a podpory česko-slovenskej vzájomnosti. Nadväzujeme pritom na tradíciu Československých porád, ktoré sa konali v Luhačoviciach v rokoch 1908-1938. V Luhačoviciach pôsobili začiatkom minulého storočia tri výrazné osobnosti pochádzajúce zo Slovenska, ktoré spájal okrem priateľstva aj vrelý vzťah k tunajším kúpeľom. Boli nimi architekt Dušan Samuel Jurkovič, ktorého krásne stavby zdobia kúpele až do súčasnosti, národný buditeľ, kúpeľný lekár a iniciátor stretnutia Čechov a Slovákov MUDr. Pavol Blaho a správca Cyril Holuby, ktorý založil v Luhačoviciach miestnu odbočku spolku českoslovanskej jednoty. Traduje sa, že Dr. Blaho s Cyrilom Holubym boli "luhačovickými Slovákmi", ktorí sem začali pozývať svojich slovenských priateľov, aby proklamovaná československá jednota nebola prázdnym pojmom. Jednému z nich - Pavlovi Blahovi, je venovaná tohtoročná výstava v Hale Vincentka,“ vysvetlil J. Dědek.

 

Dodal, že Pavlovi Blahovi a spomienkam na Slovensko bude venovaná aj klubová relácia v piatok 4. 9. o  19:30 v Hale Vincentka, ktorej súčasťou bude krátke nahliadnutie do histórie Kúpeľov Luhačovice a prezentácia historických fotografií. Hosťami večera budú  okrem iných osobností aj Katarína Salayová Jurkovičová, vnučka architekta D. Jurkoviča a J. Blaho,  vnuk MUDr. Pavla Blaha.

 

,,Zlatým klincom tohtoročných Dní slovenskej kultúry bude koncert medzinárodne známej skupiny FRAGILE v sobotu 5. 9. o 19:30 v Lázeňskom divadle. Osemčlenná hudobná formácia "Fragile" zložená zo štyroch spevákov a štyroch speváčok sa venuje interpretácii známych svetových rock - pop - jazz hitov v pôsobivých a veľmi zaujímavých originálnych a'cappella aranžmánoch (bez hudobných nástrojov). Nie je potrebné zdôrazňovať, že súbor FRAGILE patrí nielen ku slovenskej, ale aj k európskej špičke,“ dodal J. Dědek.

 

Dni slovenskej kultúry uvedú už v utorok 2. 9. film Mareka Ťapáka ,,Tanec medzi črepinami“. V stredu 3. 9. sa predstaví Eva Pavlíková v divadelnej monodráme SKOK Z VÝŠKY. Piatkový podvečer 4. 9. o 16:00 na Kúpeľnom námestí bude patriť folklórnemu súboru Skaličan. V programe SKALIČAN ZDRAVÍ LUHAČOVICE sa predstaví s programom zostaveným z tancov a piesní z okolia Skalice a Záhoria /skalické svadobné tance, tance z Brodského, Vrboviec, Lopašova, Mokrého Hája a Myjavy/. Program je aj pripomienkou 110. výročia založenia Spolkového domu, dnešného Domu kultúry v Skalici, ktorého postavenie inicioval Dr. Pavel Blaho, politik, publicista a lekár pôsobiaci aj v Luhačoviciach.

 

Luhačovice, kúpele s prírodnými liečivými prameňmi, farebnou a ľudovými prvkami zdobenou architektúrou Dušana Jurkoviča, s nespočetnými všednými či neobyčajnými príbehmi radu osobností, ktoré sa tu za viac ako jedno storočie stretávali alebo míňali, majú nesporne svoj genius loci. Návštevníci si vychutnávajú v Luhačoviciach nielen tradičné kúpeľné a relaxačné služby, ale chodia sem aj za nezabudnuteľnými kultúrnymi zážitkami. Povestné luhačovické kultúrne leto má medzinárodný charakter. Kúpele Luhačovice majú nenapodobiteľnú atmosféru, ku ktorej od mája do konca septembra patria kolonádne koncerty rozmanitých kultúrnych žánrov. Ak človek hľadá miesto pre príjemný relax, pohodu a zároveň aj zaujímavý program, ktorý mu spríjemní pobyt, Kúpele Luhačovice sú to pravé miesto na zdravotnú dovolenku a oddych.

 

V Luhačoviciach sa dá príjemne stráviť deň prechádzkami, posedením vo vynovenom kúpeľnom parku, ochutnávaním tunajších svetoznámych minerálnych vôd na čele s Vincentkou a obdivovaním rozprávkovo krásnych stavieb v štýle ľudovej secesie, ktoré tu po sebe zanechal Dušan Jurkovič. Najnovšie sa do Luhačovíc chodí aj za gurmánskymi zážitkami na Food Festival Luhačovice.

 

            Posledným festivalom tohtoročného leta bude Medzinárodný festival detských folklórnych súborov Piesňou a tancom (18. - 20. 9. 2015). Už po dvadsiaty tretí krát roztancujú a rozospievajú detské súbory so svojím pestrým a farebným trojdňovým programom celé Luhačovice. V programe, obohatenom o nedeľný popoludňajší sprievod účinkujúcich, sa predstaví deväť súborov, z ktorých tretina je zahraničných.

 

Bližšie informácie na www.lazneluhacovice.cz.

 

 

Copyright 2024 Wellnes book | www stránky vytvořil L - production Webdesign