Další závody okolím Unhoště v roce 2011

Vážení sportovní přátele,

 

s politováním Vám musím oznámit , že po poradě organizačního výboru 10.ročníku Tříkrálového maratónu složeného ze členů TJ Sokol Unhošť a MK Kladno , jsme se rozhodli maratón 1.1.2011 NEPOŘÁDAT . Pečlivě jsme zvážili všechna pro a proti . Jako jeden z hlavních argumentů pro nepořádání tohoto závodu je to , že vzhledem k sněhové kalamitě nejsme schopni zaručit vaší bezpečnost . Většina silnic v Unhošti je udržována pouze pluhováním , po stranách silnic jsou velké bariery a dvě proti sobě jedoucí auta mají problém se tam vyhnout . Navíc podklad silnic je zledovatělý , pokryt slabou sněhovou pokrývkou a jsou zde vyjeté zledovatělé koleje . Je pravda , že ode dneška zbývá do startu ještě 13 dní a může se ještě cokoliv změnit , ale prognóza vývoje počasí příznivé nevypadá . Naopak má přijít slabá obleva a mrazy , takže bude vše ledové . Dalším důvodem je , že vzhledem k počasí nebyla dokončena včas(plánovaná byla půlka prosince)  rekonstrukce asi 300 m ul.Berounské a následné křižovatky s ul.Hájeckou a Melicharovou . S přihlédnutím na výše uvedený stav silnic se mi těžko hledá náhradní trasa . Víme , že všichni , co jste byli předběžně přihlášeni nebo o tom jste  ještě uvažovali , by jste maratón úspěšně při jakékoliv teplotě , ale od nás jako pořadatelů by byl holý nerozum a hazardování s vaší bezpečností vás na takovou trať pustit . Všech 9 předcházejících ročníků jste měli vždy na počasí štěstí , bohužel letos na naší straně příroda nestála . S mnohým z vás jsem již o některých záludnostech zimy a mém plánu závod přeložit od roku 2012 na duben . Letošní počasí nás předběhlo a urychlilo naše plány . Jako náhradní termín pro uspořádání maratónu nabízíme sobotu 16.4.2011 . Další informace přinesou naše webové stránky - www.sokolunhost.estranky.cz a www.maratonkladno.cz , popřípadě i jiné weby .

 

Doufám , že se s vámi i během roku potkám na dalších našich závodech :

26.3. - Cross Roesslera - Ořovského     

16.4. - přeložený maratón

15.6. - Běh na Velký vrch

28.9. - Neumannova stezka

26.11 - Čertovská 5 

Ohlédnutí za devíti ročníky Tříkrálového maratónu

Je sobota 1.1.2011 , čas 11:11 . V tuto dobu měl být odstartován 10.ročník Tříkrálového maratónu . Sice v tento čas je v Unhošti ideální běžecké počasí , teplota okolo 0°C , bez větru , slunečno . Přesto jsme byli nuceni maratón před více jak 14 dni právě z důvodu počasí zrušit . I vzhledem k dnešnímu počasí jsem přesvědčen , že to byl dobrý a rozumný krok . Hlavní důvod pro zrušení závodu byl stav tratě . A to pořád přetrvává . Silnice jsou pořád zledovatělé, s vyjetými kolejemi , úzké , po stranách sněhové bariery . Od nás jako pořadatelů by byl nerozum a hazard se zdravím běžců tento závod odstartovat . Ačkoliv jsme závod odvolali s předstihem , dali vědět všem předem přihlášeným , rozeslal jsem maily na všechny adresy , které mám k dispozici , dále se odvolání objevilo na několika běžeckých webech a v propozicích jsme žádali o přihlášky předem , našli se někteří , kteří přijeli a to , až přes celou republiku . Je mi to líto a mrzí  mi to , ale přesto si měli předem a obzvláště v tomto počasí předem ověřit , zda závod bude .

Je sobota 1.1.2011 , čas se kapku posunul a mnozí z běžců by už měli absolvované 2.kolo . Letošní počasí jenom urychlilo naše rozhodnutí , maratón už v lednu nepořádat a přesunout ho od roku 2012 na duben , pravděpodobně na začátek , na dobu , kdy býval maratón v České Lípě . Jako náhradní termín za dnešní zrušený závod jsme zvolili sobotu 16.4.2011, pro příští ročníky by to mělo být o týden dříve  . Jsme si vědomi , že máme kolizi s více závody a o to nás bude těšit , když zde uvítáme maratónce v hojném počtu .

Je sobota 1.1.2011 a špička závodu už by měla za sebou 4.kolo .  Od roku 2002 jsme zorganizovali devět ročníků toho ojedinělého maratónu . Důvodem  k uspořádání 1.ročníku dne 6.1.2002 byly mé maratónské narozeniny (42 let a 195 dní) . Na start se postavilo 18 maratónců , teplota okolo -10°C , v cíli byl nejrychlejší Tomáš Ulma v čase 2:53:36 . Původně tato akce byla zamýšlená jako jednorázová , ale v průběhu roku zaznívaly hlasy , nejen od těch , co absolvovali první ročník , na dalším pokračováním tohoto maratónu . Pojďme se společně poohlédnout za těmi devíti ročníky . Závod se konal vždy první lednovou neděli od 10:00 , později by přesunut na první lednovou sobotu od 12:00 . Prvních 5 ročníků se běželo na okruhu dlouhém 2,1 km se startem před fotbalovým hřištěm . Na této trati drží rekord duo R.Bruner a P.Havelka časem 2:45:21 a Iveta Kokešová 3:40:22 . Od 6.ročníku - 6.1.2007 - se závod přesunul na okruh dlouhý 4,2 km se startem a zázemím v Sokolovně . V tomto ročníku jsme měli nejvyšší účast - 75 běžců , 71 mužů a 4 ženy . Nejvíce žen se zúčastnilo v 7.ročníku - 5.1.2008 a to 6 , v tomto roce zaběhla Radka Zbíralová ženský rekord tratě - 3:36:09 . O rok později 3.1.2009 zaběhl Mulugeta Serbessa zatím absolutně nejlepší čas 2:42:07 . Během těchto 9 let 186 běžců alespoň jednou dokončilo závod . Všech 9 účastí mají 2 běžci - Tomáš Ulma a Václav Krejsa . Tomáš Ulma je zároveň trojnásobným celkovým vítězem - v 1. , 3. a 4. ročníku . Od 2.ročníku jsme také pořádali vložený půlmaratónský závod , který sice nebyl oficiálně v propozicích , ale dělali jsme ho pro ty , co se necítili na hlavní maratónský závod , ale rádi by si u  nás zaběhli . V této tradici bychom rádi pokračovali i  nadále , ale maratón má vždy přednost . Počasí v průběhu devíti ročníků bylo rozmanité , od teplot silně pod nulou (-10°C) až po teploty nad nulou , bylo slunečno , ale také dost zamračeno , běželi jsme ve větru, i v bezvětří . Vždy ale byla trať vhodná pro uspořádání závodu !!! Dost běžců si u nás také zaběhlo svůj první maratón , zde ale nemám k dispozici přesná čísla . Těšily nás také běžecké úspěchy , jako příklad uvedu Sašu Borovce , který se během 4 absolvovaných ročníků dostal z času 3:45:31 až loňský čas 3:04:39 , což bylo celkově 3.místo .  Další zajímavosti , výsledkové listiny  , umístnění , vítězové , počet účastníků , počet účastí , komentáře k jednotlivým ročníkům najdete na www.sokolunhost.estranky.cz v rubrice Tříkrálový maratón . Na tomto webu ale chybí kompletní statistika účastí včetně časů jednotlivých závodníků v příslušných ročnících , tu mohu na požádání zaslat mailem .

Je sobota 1.1.2011 a protože píši pomalu, neustále od toho odskakuji k jiným činnostem, tak už by zajisté všichni závodníci byli v cíli a  rozeběhla by se diskuze k průběhu závodu . A protože už se blíží konec našeho ohlédnutí za proběhnuvšími ročníky je nezbytná ještě děkovačka . Začnu-li od prvních ročníků tam bych rád poděkoval za poskytnutí šaten a sprch na fotbalovém TJ Unhošť , potom za poskytnutí zázemí Sokolovny TJ Sokol Unhošť , kde doufám budeme i při jarních maratónech . Od prvního ročníku jsme měli také podporu města Unhoště i všech 3 starostů , kteří se za tu dobu v čele města vystřídali - p.Volka , pí.Mazuchové i p. Záboje , při řízení silničního provozu a zabezpečení bezpečnosti běžců je výborná spolupráce s MP Unhošť . Dále firmě MPK p.Ing.Šůly , kladenské firmě Bohdan Bolzano s.r.o. , firmám Adsum a Vestavěné skříně p.Čížka za poskytované věcné ceny . V neposlední řadě spoluorganizátoru MK Kladno a to hlavně Zdeňkovi Kučerovi a jeho  týmu rozhodčích . A nakonec všem běžcům , kteří neměli strach se postavit v lednovém počasí na start maratónu a to všem , ať už šťastně závod dokončili , nebo ten rok měli smůlu a prostě to nešlo .

Bude sobota 16.4.2011 , nikdo neví  jaké bude počasí , co se do té doby stane , ale rádi bychom zde v Unhošti na startu přivítali v co největším počtu všechny naše známé a maratónce , kteří si náš Tříkrálový maratón oblíbili a zvykli si do Unhoště jezdit. Mimo ročního období a možná počasí se nic nemění . Trať , pořadatelé , zázemí a další organizační věci se měnit nebudou . Rádi bychom byli , aby se také nezměnil okruh našich příznivců , spíše aby se rozšířil .

Tříkrálový maratón je již minulostí , nezbývá si přát nic jiného ,než aby nový jarní maratón v Unhošti byl minimálně stejně tak vydařený .

 

Jiří Pucholt - Ben

 

Copyright 2024 Wellnes book | www stránky vytvořil L - production Webdesign