Celosvětovou antifrakční síť s cílem zakázat frakování na celém světe dnes vytvořili zástupci jedenácti zemí světa na mezinárodní konferenci v Berouně

Do Berouna se na konferenci sjelo přes dvacet zástupců z dvanácti zemí světa. „Osobní účastní nás podpořili zástupci z Bulharska, Dánska, Francie, Holandska, Irska, JAR, Německa, Polska, Rakouska, Rumunska, Ukrajiny a USA. Z Indie, Ruska a Maďarska podpořili naši konferenci dopisem, s dalšími se spojíme ještě na telekonferenci," uvedl Malík.

Konference odstartovala uzavřeným jednáním antifrakčních skupin již včera. Oficiálně ji dnes ráno zahájilo symbolické vyvěšení praporu STOP HF na berounské radnici. Událost z Husova náměstí sledovaly dvě desítky účastníků konference.
„Tento symbolický ceremoniál se odehrál i v dalších obcích České republiky, například se připojil Broumov, Hynčice, Rtyně v Podkrkonoší, Jaroměř, Červený Kostelec, Havlovice," vyjmenovala berounská starostka Šárka Endrlová. Právě ta konferenci zahájila. Ve své úvodní řeči připomněla, že o průzkumu na Berounsku se začalo otevřeně hovořit přesně před rokem. „Věřím, že Berounská výzva 2013 se stane důležitým momentem na cestě k logickému nakládání s naší krajinou, zdravím i budoucností našich dětí a že se zákonodárci na celém světě zastaví ve svém běhu za nekonečným ekonomickým růstem a zamyslí se nad tím, zda to celé stojí za to a zda se to ještě skutečně vyplatí a komu vlastně," uvedla Endrlová. Konference se zúčastnil i středočeský hejtman Josef Řihák.  Ten připomněl význam slova ekologie. „Pochází z řeckého slova  oikos tedy domov. A ten bychom měli chránit pro naše potomky," uvedl Řihák. Konferenci podpořili svou přítomností i další politici napříč politickým spektrem: europoslanci Jiří Maštálka a Pavel Poc, exsenátor Petr Pakosta. Senátor Jiří Oberfalzer mimo jiné řekl: „Český kras je pro průzkum touto metodou zcela nevhodný.  Předpokládám, že ti, kdo těžbu plánují, tyto informace mají. Pokud i přesto uvažují o těžbě, musím dospět k závěru, že jim jde o něco jiného než o těžbu. Mám vážné podezření, že ve skutečnosti nejde o zisky z těžby, ale o zisky z případného arbitrárního řízení vůči ČR." Někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík ve svém projevu kritizoval současného ministra. „Více než  půl milionu lidí je ohroženo rizikovou těžbou, ohrožena je naše krajina, příroda, zásoby podzemní vody. Kdo nás ohrožuje? Odpověď je ministerstvo životního prostředí! Ministr má totiž pravomoc ze zákona tento průzkum zamítnout." Na konference zazněly i vědecké názory. O zcela odlišném vývoji zemského povrchu v Evropě a USA, kde se těžba provádí, pohovořil docent Oldřich Fatka. Francouzský zástupce instituce No Fracking France Health Department zase poukázal na negativní dopad těžby na lidské zdraví.   Konference pokračuje dnes večer Koncertem Za živou vodu. začíná v 19:00 ve Společenském domě Plzeňka. Zítra se účastníci konference spolu se studenty a žáky škol Berounskou vydají v 9:00 z karlštejnského nádraží na Pochod v modrém za záchranu Karlštejna. Právě ten se totiž ocitl v průzkumném území společnosti Basgas Energia Czech.   

Fotogalerie

Copyright 2024 Wellnes book | www stránky vytvořil L - production Webdesign