Na hradě Loket vyhráli Radek Sedněv a Ulrike Schwalbe.

Předposlední letošní díl seriálu Běžíme na hrad proběhl za běžecky příjemného počasí v Karlovarském kraji na hradě Loket.  Vypršelo se již v podvečer a v noci, svatý Petr tak byl nakonec k účastníkům milosrdný a vykouzlil nad Loktem dokonce i pár slunečních paprsků. Impozantní hrad nad řekou a amfiteátrem vytvořil opět báječnou kulisu velmi kvalitním sportovním výkonům.

O dopolední program se již tradičně postaraly dětské závody. Všechny dětské tratě na 100, 300, 600 a 1200 metrů byly vyznačeny v těsném okolí zázemí závodů a zčásti kopírovaly Pohádkovou cestu. Sami malí závodníci si tak „pohádkovku“ mohli užít během dne dvakrát. Dětských závodů se zúčastnilo zhruba 200 holek a kluků, především z atletické líhně z oddílu Triatlet KV, který pomáhal i s organizací celé akce. Došlo dokonce na trochu legrace, když si nejmladší kluci na trati na 100m neporozuměli s moderátorem a „utrhli“ se nám na startu. Zaběhli si nakonec svoji stovku nakonec tedy ještě jednou při opakování tohoto závodu.

V amfiteátru pod Loktem začínala také Pohádková cesta, na které děti tak jako při jiných zastávkách narazily na opravdové pohádkové bytosti.  A tak zatímco se mnozí rodiče rozklusávali a připravovali na svůj závod, jejich děti se nechaly zcela polapit do světa pohádky o Alchymistovy – hledání kouzelného slova, kterou jim nabídla loketská Pohádková cesta. Kromě Čtvrtkiláku v brnění a Pohádkové cesty, čekal na účastníky ještě i lanový park, případně pro všechny registrované i kvízová hra Tajemství hradu. Opět nás potěšila i dvě šermířská vystoupení skupiny Duellanti, která se stala již nedílnou součástí seriálu. Děti mohly navštívit stánek našeho partnera Hypoteční banky, ČSOB Na Zdraví a nově i INOGGY, kde si užily například malování na obličej, výrobu drobných buttonků a také řadu dalších her přímo v zázemí akce. Ve stanu Hypoteční banky a ČSOB Na Zdraví účastníci opět svými sportovními výkony (kliky, sed-lehy a dřepy) rozhodovali i o finančním příspěvku pro Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové.

Sportovně rodinný den na Lokti ale nebyl zdaleka jenom o doprovodném programu, nebo o dětských závodech – naopak. Odpolední závody Pětka a Patnáctka nabídly pro téměř 200 závodníků také kvalitní výkony s časem vítěze na Patnáctce opět pod jednu hodinu. Pětka i Patnáctka na Lokti patří k těm nejhezčím z celého roku a jsou tak téměř perlami seriálu.  Tratě jsou celkem svižné a časy obou vítězů to nakonec potvrdily a letos byly ještě o něco svižnější jak v loňském roce. Veliká část tratí Pětky a Patnáctky totiž vede po naprosté rovině podél řeky Ohře, kde se běhá opravdu rychle. Jedinými kopečky jsou pro obě tratě společné městské výběhy historickým centrem do cíle k hradbám hradu Loket a potom také krátký výběh ke skalnímu tunelu. Na Patnáctce jsou nejnáročnější stoupání těsně před polovinou tratě na „otočce“ ve Starém Sedle. Zážitkem s trochou respektu byl pro všechny běžce, kteří na tratích v Lokti běžně netrénují, přeběh jednoho, nebo na Patnáctce dvou houpacích mostů. Především ten „zadní“ před otočkou Patnáctky stál za to.

Vítězem závodu na Patnáctce se nakonec po vynikajícím výkonu stal Radek Sedněv, který z loňského nejlepšího času ubral minutu a druhému závodníkovi v pořadí utekl téměř o sedm minut. Potom byl závod v dalších pořadích již vyrovnanější. V ženské kategorii zvítězila Ulrike Schwalbe, která k nám přijela z Německa. Ta po výborném výkonu obsadila nakonec celkové 4. místo ve společném pořadí i mezi muži, přičemž na druhého a třetího muže jí scházelo nakonec jen něco málo přes minutu na druhé a zhruba 20 vteřin na třetí místo.

Zajímavostí závodu na 5 km bylo, že vítěz Jiří Bretšnajdr dosáhl zcela stejného času, jako loňský vítěz a byl jen jedinou vteřinu za dvaceti minutami. V kategorii žen, byla letošní Pětka výrazně rychlejší jak vloni.  Vítězka Jarmilka Herbst ubrala z loňského vítězného času dvě minuty.

Pozornost vzbudil opět výkon Michala Kučery, který byl na Pětce třetí a na Patnáctce mu „bedna“ pouze o jedno místo utekla. V kombinaci obou tratí byl tedy jistě vítězem.

V příštích dnech vám ještě přineseme rozhovory, kterými se k závodům na Lokti vrátíme z pohledu jeho vítězů, nebo i dalších účastníků.

Výsledky:

15 km muži: 1. Sedněv Radek (Triatlet KV) 56:10; 2. Otakar Maceška (SC Wiesauplast) 1:02:56; 3. Jirka Honzajk 1:03:37

15 km ženy: 1. Ulrike Schwalbe (GER) 1:04:09; 2. Michaela Riegerová (Vyběhej se) 1:07:10; 3. Anežka Křížová 1:07:51

5 km muži: 1. Jiří Bretšnajdr 20:01; 2. Lukáš Hamata (Triatlet KV) 20:38; 3. Michal Kučera (Kucci runners) 20:49

5 km ženy: 1. Jarmilka Herbst (DoHajeRun Team) 22:19. Daniela Nováková (Březová) 23:44; 3. Petra Novotná (MP3 Novotní) 23:51

Mediálními partnery akce jsou Běhej.com a síť HIT Rádia.