„Lupénky se již není třeba bát,“ připomeneme si v rámci oslav Světového dne psoriázy v Sirnatých lázních v Ostrožské Nové Vsi

Možná více než 300 tisíc lidí v České republice trpí tím, že se jich veřejnost straní a jen těžko si získávají přátele. Tolik je totiž u nás nemocných psoriázou. Mnozí z nich nemohou dokonce sehnat práci. Příčinou jejich trápení je kožní choroba, s typickými ložisky nadměrně zrohovatělé a olupující se kůže - lupénka. Věda sice už dávno potvrdila, že lupénka není infekční, ale její projevy jsou pro mnohé „zdravé" nepřekonatelné. A právě na to upozorňuje už od roku 2004 Světový den psoriázy, který připadá na 29. října. V sobotu 27. října bude tento den patřit v Sirnatých lázních Ostrožská Nová Ves psoriatikům, jejich příbuzným a všem, kteří se chtějí o lupénce dozvědět pravdu. I letos bude pro veřejnost připravena přednáška o moderních trendech léčby, řada materiálů a film s názvem „Psoriáza? No a co?", který poukazuje na ztíženou možnost pracovního uplatnění nemocných lupénkou. Zejména pro pacienty bude připravena i prohlídka balneoprovozu. Sirnaté lázně Ostrožská Nová Ves totiž, podobně jako Termální lázně Velké Losiny, disponují unikátními minerálními prameny velmi bohatými na sirné sloučeniny. Díky tomu patří v České republice ke střediskům, které jsou psoriatiky v souvislosti s úspěchy v léčbě nejvyhledávanějšími.

„Balneoterapie je při řešení psoriázy doplňkovou léčbou. Přípravky se sirnými komponenty pro domácí léčbu lze rovněž koupit v lékárně, ovšem jejich použití nikdy nemůže nahradit účinky přírodního sirného pramenu použitého v účelově připravených lázeňských procedurách," říká dermatoložka MUDr. Kateřina Macháčková ze Sirnatých lázní Ostrožská Nová Ves a dodává: „Jen v Sirnatých lázních Ostrožská Nová Ves ročně léčíme zhruba pět set pacientů s lupénkou. Mnozí z nich poté dlouhodobě nemají žádné viditelné příznaky onemocnění." Efekt lázeňské léčby spočívá v psychickém zklidnění a relaxaci, s nimiž bezprostředně souvisí přeladění imunitní odpovědi organismu na podněty vedoucí k projevům lupénky. Výhodou je i současná léčba kloubního postižení, kterou standardně nemocnice nenabízejí. Jde především o kombinace rehabilitace, elektroléčby, laseru, magnetoterapie, parafinových a rašelinových zábalů, plynových injekcí, masáží a  terapie v sirnaté vodě. Jejím působením dochází k uvolnění svalstva, zvýšenému prokrvení podkoží a následně i k navození hojivých procesů kůže." Psoriáza patří mezi choroby, kterých se dotkl nový indikační seznam platný už za několik dní - od 1. října 2012. Ten zkracuje lázeňskou léčbu „na křížek" z původních čtyř týdnů na tři. „Případné prodloužení plně hrazené lázeňské péče v závažných případech na čtyři týdny, které vyhláška umožňuje, může být vzhledem k nutnosti schválení revizním lékařem velmi komplikované. U nemocných lupénkou je totiž v těchto případech podstatné započatou léčbu nepřerušit," konstatuje MUDr. Kateřina Macháčková. Při běžném průběhu onemocnění je pak nejlepší výsledek dosahován při lázeňské léčbě jednou až dvakrát ročně v délce dvou až tří týdnů. Při úspěšné léčbě psoriázy hraje důležitou roli i zdravý životní styl s dostatkem spánku a správnou životosprávou. Společně s pravidelnou a důslednou péčí o pokožku může vést až k úplnému vyhojení projevů onemocnění. Léčbu řídí výhradně dermatolog, při současném postižení kloubů ve spolupráci s revmatologem. Smyslem akcí, jako je například Světový den psoriázy, je potlačit diskriminaci a sociální izolaci psoriatiků v souvislosti s projevy jejich onemocnění a podpořit jejich začlenění do běžného aktivního života ve společnosti i v pracovních kolektivech. Zároveň poskytuje možnost informovat o nových efektivních trendech v léčbě, mezi které například patří biologická léčba soustředěná do Center biologické léčby.   

Copyright 2024 Wellnes book | www stránky vytvořil L - production Webdesign